Переваги чи втрати: перспективи зони вільної торгівлі з Ізраїлем

7 квіт. 2017

Обсяг експорту в Ізраїль у 2016 році знизився на 20%, причому дві третини загального об’єму припадає на зерно та продукцію металургії.

У листопаді 2016 року у ЗМІ з’явилась новина про плани Ізраїлю підписати з Україною угоду щодо зони вільної торгівлі, а у лютому 2017 року очільники обох країн заявили про намір прискорити цей процес.

Україні співпраця з Ізраїлем дає можливість отримати торгівельну та інвестиційну підтримку сильного партнера у багатьох галузях, серед яких сільське господарство, промисловість, енергетика, інформаційні технології та туризм. Підписана угода про вільну торгівлю (УВТ) сприятиме здешевленню імпортованої продукції, допоможе розвитку обміну технологічними здобутками та досвідом, забезпечить поповнення бюджетів за рахунок податків та зборів.

Основна проблема — ми постачаємо в Ізраїль переважно сировину, а не готову продукцію

Головними статтями українського експорту є зерно — 44,1% та чорні метали — 26,4%, а от продукти харчової промисловості складають лише 9,8%.

Натомість до нас з Ізраїлю ввозиться набагато ширший асортимент продукції з більшою доданою вартістю. В структурі імпорту 41% складають продукти нафтохімії, 17% — хімічна продукція, а ще 7% — вироби із пластмаси та полімерних матеріалів. Враховуючи те, що імпортована продукція часто є більш високої якості, ніж товари місцевих виробників, вигода для України від ЗВТ не здається очевидною.

Однак деякі з українських постачальників замість переживати воліють заробляти гроші

Так група “Агротрейд” нещодавно здійснила перші поставки борошна до країн Близького Сходу, а саме до Ізраїлю та Палестини. Це 245 тонн переробленої продукції вищого ґатунку і, звичайно, зовсім інші доходи. За ствердженням фінансового директора компанії — потенціал експорту борошна для “Агротрейду” становить дві тисячі тонн на місяць, а це більше, ніж ми поставили до країни зерна за весь 2014 рік.

Також зараз активно вирішується питання щодо поставки українських яєць — для цього Ізраїль має зняти обмеження на експорт української яєчної продукції. Заборона виникла у зв’язку із винайденням в імпортованій продукції бактерії сальмонели Enteritidis та буде діяти до проведення розслідування джерела та повного усунення проблеми.

Чому не буде так само, як з Канадою

Якщо порівняти проект із вже впровадженою угодою ЗВТ із Канадою, то видно суттєву різницю у підходах, що свідчить про зовсім різні умови співпраці з цими двома країнами. У випадку з Канадою ми отримуємо значно більше, ніж віддаємо: скасування митних зборів на товари з України відкриє для експортерів 98% канадського ринку. У перелік основної продукції, яка відразу ж відчує перевагу від дії угоди, входять соняшникова олія, горілка, пиво і соки, мед, шоколад та кондитерські вироби.
Можливість розвитку експорту

Також ЗВТ створить сприятливі умови для входу канадських інвестицій до України: крім безпосередньої вигоди це стане сигналом для інших інвесторів про те, що Україна є безпечною країною.

Канада може поставляти в Україну необхідне технічне обладнання високої якості по зниженим цінам. Це допоможе підняти рівень промисловості та збільшити потужність виробництва. Ізраїль також має для нас певний інвестиційний потенціал, але, як зазначалося раніше, ця перевага втрачає частину своєї привабливості через особливості імпорту.

Надію на покращення ситуації дає нещодавно представлена Мінекономрозвитку експортна стратегія, що має на меті допомогти українському бізнесові завоювати іноземні ринки. Документ пропонує впровадження більш ніж півсотні різноманітних законодавчих, організаційних, освітніх та інноваційних задач, які піднімуть рівень експортних доходів. Адже у 2015 році ми вивезли до Ізраїлю товарів на $597 млн, а у 2016 — лише на $489 млн. Різниця суттєва, тож працювати є над чим.
 


Пов'язані новиниПодпишитесь на наши публикации
И еженедельно получайте идеи для развития Вашего бизнеса


« назад