8 передбачень у сфері “зеленої” енергетики на 2017 рік

12 квіт. 2017

Цей рік навряд чи стане проривом у сфері відновлювальної енергетики — ні по обсягу інвестицій, ні по кількості проектів. Разом з тим кількість проданих електрокарів може перевищити відмітку в один мільйон.  

Робити прогнози —  справа досить ризикова. На початку 2016 року Bloomberg у своєму звіті вказав загрози, які здатні пригальмувати розвиток “зеленої” енергетики, однак ситуація в цілому виглядала досить оптимістично. Але після публікації даних щодо обсягів інвестицій в цей сектор стало очевидно — проблеми є.

В поточному році існуючі загрози значною мірою обумовлені політичною турбулентністю: виходом Великої Британії з ЄС, непередбачуваністю дій американського уряду та виборами в ключових країнах Європи. Судячи з досвіду минулого року, готуватися слід до реалізації найгірших сценаріїв.  

Економіка Китаю залишається розбалансованою, з перекосом обсягів інвестицій у сфери інфраструктури та будівництва. Крім того, Китай може зустрітися з загрозою торгових війн, ініційованих американським урядом.

Глобальною загрозою розвитку відновлювальної енергетики може стати різке підвищення відсоткових ставок: час супер-низьких ставок, які були встановлені під час кризи 2008 року, добігає кінця. І якщо надбавки за використання “зеленої” енергетики не зможуть компенсувати ріст ставок, конкурентність відновлювальної енергії опиниться під питанням.

У 2017 році більш-менш вірогідними видаються також наступні події: 

1. Інвестиції у “зелену” енергетику продовжать буксувати, причому в усіх регіонах світу. 
В 2016 році обсяги інвестицій знизилися на 18% до $287,5 млрд у порівнянні з $348,5 млрд 2015-го року. Виглядає так, що показники поточного року залишаться на рівні минулого. Причин цьому декілька:
  • Зниження вартості обладнання: в Китаї перевиробництво сонячних модулів спровокувало падіння цін та викликало різке уповільнення темпів впровадження сонячної енергетики.  У 2017 році очікується зниження вартості сонячних систем ще як мінімум на 10%. Це дуже непогано для збільшення конкурентоспроможності сонячної енергетики, однак в звітах ці дані відображаються як зниження обсягів інвестованих коштів.
  • Попит на електрику в Китаї виявився слабшим, ніж передбачалося. Вперше за 10 років в країні було згорнуто значну частину проектів, пов’язаних з вітровою та сонячною енергетикою.
  • В Японії теж спостерігається різкий спад використання відновлювальних джерел енергії (ВДЕ). Головним напрямком розвитку буде встановлення сонячних панелей на дахах будинків. Однак, — у більш віддаленому майбутньому.
  • Спостерігається зменшення фінансування проектів ВДЕ у Бразилії та Індії.  

2. Частка вітрової енергії збільшиться, але не істотно
Хоча вітрова енергетика відіграє другорядну роль на фоні більш популярної сонячної, проте цей сектор переживає підйом. Цього року очікується запуск ще 59 гВт вітрової енергії — це трохи більше ніж 57 гВт минулого року, але менше рекордних 63 гВт у 2015-му.
Частка офшорної енергетики у 2016 році зросла вдвічі — до 5 гВт. Однак зараз обсяг інвестицій в цей напрямок зменшується і навряд чи перевершить минулорічні $25,8 млрд.

3. Вугілля та нафта не повернуть втрачених позицій
Вугілля стрімко “виходить на пенсію” як в розвинених країнах, так і на ринках, що розвиваються. В США вугілля не може конкурувати з дешевим газом та ВДЕ. У Великій Британії та деяких інших європейських країнах вугілля вже займає мізерну частку в загальному обсязі виробництва електроенергії. А Індія та Китай вимушені зменшувати використання вугілля через значні екологічні проблеми. Щодо нафти — найімовірніше її вартість до кінця року не перевищить $50 за барель.

4. Зросте популярність розумних лічильників
Інвестиції в цьому напрямку минулого року були рекордними в усьому світі —  $14,4 млрд. В той час як ще в 2015-му вони складали $8,8 млрд. Згідно з прогнозами у 2017 році буде встановлено біля 69 млн інтелектуальних лічильників електрики та газу, а загальна сума інвестицій може досягти $19 млрд. Першість за цим показником утримують країни Європи, Близького Сходу та Африки.

5. Збільшиться ємність акумуляторів електромобілів
Це якраз те, щодо чого сумнівів немає: заряд практично всіх літій-іонних акумуляторів зросте до 1,5 гВт у порівнянні з максимальними минулорічними 700 мВт. За останні 5 років вартість акумуляторних батарей вже впала на 70%. А у 2017 році, враховуючи введення в експлуатацію продукції такого гіганту як Tesla’s Gigafactor, ми побачимо падіння ще як мінімум на 15%.

6. Продажі електрокарів можуть подолати мільйонний рубіж
Минулого року ринок електромобілів ріс набагато активніше, ніж прогнозувалось: замість 550 тис. було продано 700 тис. А це плюс 56% від показників 2015 року. Тому прогнози продажів на 2017 рік оптимістичні — 900 тис., а можливо і мільйон.

Що дає підстави для оптимізму? По-перше, подорожчання нафти з $31 до $54 за барель призвело до зростання цін на паливо. А ще в шоу-румах з’явилися привабливі моделі електрокарів — Chevy Bolt і Prius Prime, які здатні подолати майже 400 км без підзарядки і коштують від $30 тис. Інші фактори, які здатні прискорити темпи продажів електрокарів: зниження вартості акумуляторів, державні програми стимулювання продажів електрокарів, розвиток інфраструктури - в тому числі розширення мережі зарядних станцій та збільшення потужності самих зарядних пристроїв.

Китай різко зменшив щедрі інвестиції у розвиток електромобілів внаслідок того, що ринок країни заполонили дешеві та низькоякісні машини локального виробництва. Однак Китай, який прагне покращити екологічну ситуацію в країні, не може дозволити собі повністю припинити підтримку галузі.

7. Зросте увага до безпеки та стабільності роботи електромереж
Подих четвертої індустріальної революції вже відчули всі сектори промисловості. Тісний зв’язок між енергетичним та транспортним секторами стає все більш помітним. І, разом з тим, — все менш захищеним від збоїв системи та хакерських атак. Одна єдина несправність може викликати каскад масштабних збоїв у сфері енергетики та комунікацій, в транспортному, фінансовому та промисловому секторах. Причому в такий спосіб, для якого протидію ще не знайдено. Тому так важливо у поточному році розробити комплекс превентивних заходів для попередження можливих загроз — чи то хакерських атак, чи технічних помилок, чи природних катаклізмів, які можуть збігтися з піком навантаження електромереж.

8. Суперечки з приводу необхідності запобігання кліматичним змінам спалахнуть з новою силою
Для нового уряду США питання зниження рівня СО2 в атмосфері не є пріоритетним, навіть навпаки. Однак країни Європи збираються і надалі слідувати положенням Паризької кліматичної угоди. В той час як Китай демонструє наміри стати новим лідером і має для цього досить сильну фінансову та технічну базу.  

Однак навіть скептикам важко ігнорувати шкоду, спричинену великим вмістом СО2 в повітрі. Ще важче не помічати те, що вже третій рік поспіль глобальна економіка зростає — на відміну від рівня викидів. І внесок відновлюваних джерел енергії та енергоефективності в це досягнення очевидний. Визнання вказаного факту є сигналом до подальшого вдосконалення в секторі опалення, промислового виробництва і, звичайно, транспорт.
За матеріалами Bloomberg


 


Пов'язані новиниПодпишитесь на наши публикации
И еженедельно получайте идеи для развития Вашего бизнеса


« назад