Приклад Індії: чому її економіка зростає та чи є, чому повчитися Україні

1 серп. 2017

В той час, коли в Україні вже четвертий рік поспіль йде складний процес реформування, значно більша та бідніша країна – Індія – не тільки вже стигла одужати від кризи 2015-го, а й демонструє зростання рівня життя населення. Влада приймає в цьому найактивнішу участь.


В Індії зростають головні економічні маркери


Найяскравішим свідченням того, що з індійською економікою все добре, є попит на паливо та автомобілі – останні два роки він зростає швидко та настільки істотно, що в 4-му кварталі 2016 року досяг максимального рівня за понад десятиліття. Це говорить про відродження економічного імпульсу країни, оскільки нафта споживається практично у кожному секторі: сільським господарством, промисловістю, логістичними компаніями, домогосподарствами тощо.


Цей же період видався надзвичайно успішним і для транспортного ринку – продажі дво- та чотирьох-колісного транспорту збільшилися на 13% та 21% відповідно. На думку експертів, продажі легкових автомобілів стимулювали сервіси виклику таксі Ola та Uber. Хоча, з точки зору довгострокової перспективи, вони не спричиняють істотного впливу, в короткому проміжку часу  вони дійсно підсилюють попит.


Роздрібна торгівля теж продемонструвала збільшення продажів у вересні-жовтні на фоні настання Дівалі – індуїстського фестивалю, подібного до новорічних та різдвяних свят на Заході. Тим не менш, темпи володіння домашніми автомобілями в Індії залишаються низькими – у 2014 році вони склали 19%.


Розвиток інфраструктури — основне джерело зростання економіки


Розвитку індійської економіки також сприяє збільшення державних витрат на інфраструктуру. Особливий акцент уряд робить на дорогах: лише за вересень на них витратили 89 млрд рупій, тоді як за весь 2014-2015 рік – 330 млрд.


Що стосується залізничних шляхів країни, то основна увага тут приділяється саме реформуванню. Це повинно призвести до надзвичайно необхідного розширення потужності залізничного транспорту. Індійський уряд зосереджується на національних автомагістралях та залізницях, а також збільшує витрати на охорону здоров'я. Держава отримала майже рекордний прибуток від податкових зборів. Особливо варто зазначити різке підвищення надходжень від акцизного збору як на бензин, так і на дизельне паливо, а також від податку на прибуток фізичних осіб. Крім того, уряд значно скоротив витрати на неефективні проекти, наприклад, субсидіювання галузі зрідженого газу.


Фактично, витрати на інфраструктуру можна назвати інвестиціями, адже вони призводять до покращення економічних показників в пов’язаних з ними галузях. В Україні, натомість, транспортний сектор й досі розглядається не з точки зору інвестиційного потенціалу, а як дотаційна галузь. Хоча він з легкістю міг би забезпечити ріст ВВП України на 30%.

Далі  — електрифікація та залучення населення до фінансових інструментів


Останні роки рушійною силою продуктивності країни були зміни у звичайних, здавалося б, речах. Наприклад, в 2011 році третина домогосподарств Індії не мала електропостачання, а інші дві третини страждали від постійних відключень електрики. Однак, протягом останніх двох років спостерігається потужне прискорення електрифікації домогосподарств. Сьогодні вже майже 80% населення мають доступ до електроенергії, що також призвело до зниження перебоїв у електропостачанні.


Кількість користувачів мобільного зв’язку теж постійно зростає. Всі ці базові покращення щоденного життя людей піднімають загальну продуктивність країни, нехай і з надзвичайно низького рівня. Проте найбільший вплив має програма залучення населення до фінансових інструментів. Завдяки їй кількість домогосподарств, що мають доступ до банківських рахунків, збільшилася з половини від всієї кількості населення в 2014 році до майже 100% в 2015-му. Це означає, що мільйони індійських домогосподарств та підприємців вперше отримали доступ до державних субсидій та приватного мікрокредитування. Вони стали частиною фінансової системи. Це невеликі, але надзвичайно потужні адміністративні поліпшення.


Іншими важливими реформами, які зараз обговорюються і, ймовірно, матимуть суттєвий вплив на індійську економіку, є перебудова кодексу про банкрутство, яка має виправити ситуацію з безнадійними кредитами, та прийняття і запровадження спрощеного податкового кодексу для товарів та послуг.


Індія стимулює попит та підвищує купівельну спроможність населення


Індійський уряд також започаткував програму збільшення заробітної плати та пенсії для 34-х мільйонів колишніх та нинішніх державних службовців. Таке збільшення відбуватиметься раз на 10 років. Його реалізація оцінюється у 4,5 трильйона індійських рупій (68 мільярдів доларів), що дорівнює 2,8% національного ВВП. Цей крок має стимулювати приватне споживання і значно вплинути на всю країну – державні працівники становлять майже 40% від офіційно зайнятого населення. Держава надає широкий спектр послуг по всій країні, а в маленьких селах та містах часто є єдиним роботодавцем. Завдяки цьому нововведенню, такі міста отримають значний приплив грошей, що активізує досі сплячий ринок нерухомості і, тим самим, створить значний попит на будівельні професії. Таке підвищення купівельної здатності також стимулюватиме попит на продукти харчування, транспорт, ювелірні вироби та розваги, що корисно для всієї економіки.


Прямі іноземні інвестиції в Індію також дуже сильні і, ймовірно, збільшаться протягом поточного фінансового року. За прогнозами, протягом наступних трьох-п'яти років Індія буде основним виробником серед усіх країн, що розвиваються. Сприятиме цьому й той факт, що інші ринки, такі, як Бразилія та Китай, сповільнюються. Очікується, що річні темпи зростання будуть у діапазоні 7-8,5%.


Сьогодні Індія вже стала надзвичайно перспективним ринком. Держава не залишається осторонь і робить усе, щоб не тільки підтримувати, а й збільшувати темпи росту економіки. В той час, як Китай та Бразилія вже майже вичерпали свій потенціал, Індія тільки починає його відкривати. Все це робить її неймовірно привабливою для інвестицій.  


Приклад Індії яскраво демонструє те, як виважені кроки уряду з використання державного бюджету прискорюють економічне зростання країни. Водночас, влада Індії вимушена витрачатися на створення таких базових речей, як електрифікація чи доступ до банкінгу. Якщо врахувати кількість населення, яке необхідно забезпечити цими послугами, витрати вражатимуть.

Положення України куди краще: світло для нас – не розкіш, онлайн банкінг – не хай-тек, а мобільний зв'язок вже майже 4G. Здавалося б, за таких умов ми маємо розвиватися ще швидше, адже в нас є багатомільйонний ринок збуту та більше-менш вибудувана інфраструктура. Справа за малим – бажанням змінити підхід до державного регулювання з витрат на інвестиції.


За матеріалами 


Пов'язані новиниПодпишитесь на наши публикации
И еженедельно получайте идеи для развития Вашего бизнеса


« назад