Як довго світова економіка буде залежати від нафти

7 серп. 2017

Протягом останніх десятиліть рушійною силою нашого життя були горючі корисні копалини, такі як нафта, вугілля та природний газ, але наразі свою частку в енергетичному секторі збільшують джерела відновлювальної енергії. Проте її все одно замало, щоб задовольнити світові потреби. В цілому, питоме енергоспоживання (використання енергії на одиницю ВВП) в світі дійсно знизилося за останні 20 років. Країни з розвинутою економікою стали менше залежати від нафти. Водночас, в країнах, що розвиваються, таких як Китай, споживання нафти істотно зростає. Через це, навіть якщо б ми дуже захотіли, ми б не змогли обійтися без неї.   

изображение 1

Нафта залишається головним джерелом енергії

Відповідно до даних Міжнародного енергетичного агентства, світове споживання енергії подвоїлося протягом останніх 30-ти років. І головним її джерелом є нафта. В 2013-му на неї прийшлося 40% від усього споживання, тоді як на її найближчого супротивника – електроенергію – припало всього 18%. Позаду лишилися навіть природній газ (15%) та вугілля (12%). Сумарні показники 34-х країн, що входять до Організації економічного співробітництва та розвитку, ще вищі – там частка нафти сягає майже 50%, тобто більше, ніж в два рази за споживання електроенергії та природного газу загалом.

изображение 2

Своїм функціонуванням наш світ завдячує нафті

Без нафти нашого світу просто не існуватиме. Близько 2/3 її споживання припадає на забезпечення транспортних потреб - палива для автомобілів, літаків та кораблів. За даними Єврокомісії, показник залежності складає 94%. Звісно, для поліпшення ситуації впроваджуються різні рішення, але вони не мають достатнього впливу. За інформацією Асоціації європейських виробників автомобілів, в 2014 році лише 2,7% від усіх продажів транспорту припали на гібриди, електрокари та автомобілі на водневому паливі. Відповідно до прогнозу PwC, кількість таких транспортних засобів в Європі до 2021 року досягне 2.2 мільйонів. Не так багато, порівняно із 14.4 мільйонами, зареєстрованими в 2014 році.

изображение 3

Нафта — ключовий енергетичний ресурс в країнах, що розвиваються

Близько третини сирої нафти у світі походить з Близького Сходу. Одна Саудівська Аравія постачає приблизно 13% світового обсягу. Не відстають і Росія разом з США, постачаючи по 12%. Остання подвоїла свою присутність на ринку з 2014-го в результаті буму видобування сланцевої нафти. В результаті утворилася надмірна пропозиція і, разом із зростанням альтернативної енергетики та зниженням попиту на нафту, це спричинило падіння цін 2015 року. Найбільше воно вплинуло на країни, чия економіка цілковито залежить від видобутої сировини – Росію, Саудівську Аравію та Венесуелу. Економіки Нігерії, Іраку, Анголи, Бразилії та Еквадору також значно постраждали.

изображение 4

Від цін на нафту залежить рівень нашого життя

Ціни на нафту безпосередньо впливають на багато аспектів нашого повсякденного життя. Інфляція – один з них. Падіння цін скоротило інфляцію мало не до нуля, спричинивши в багатьох країнах суттєве скорочення податкових надходжень. Враховуючи знижений імунітет найбільших центробанків до неприємних несподіванок в економіці, це також призвело до додаткових грошових послаблень з боку Європейського центрального банку та затримки в підвищенні відсоткової ставки ФРС США.

изображение 5

Процвітання всього світу також залежить від нафти

Ціни на нафту впливають на зростання світової економіки. Експертам довелося підвищити прогнози ВВП країн-імпортерів нафти та, навпаки, знизити тим країнам, що залежать від її видобутку. Малоймовірно, що низькі ціни на нафту суттєво завадять росту економік її головних імпортерів – США, Китай, Індія, Японія та ЄС. Позитивний вплив на економічне зростання в розвинутих економіках набагато менший, ніж у минулому. Приватне споживання відреагувало на збільшення прибутків менш позитивно, ніж очікувалося. В США невелике збільшення у споживанні товарів та послуг гасне на фоні втрати прибутків та скорочення інвестицій в нафтовій та енергетичній галузях.

Але наряд чи ціна на нафту буде зростати

Сьогодні ціни на нафту стабілізувалися в районі $50 за барель. В порівнянні з колишніми $120 це дуже мало. Проте, це більше за попередні $40 чи навіть $30. До фіксації ціни саме на цьому рівні призвели злагоджені дії країн-виробників нафти, які після падіння ціни все ж таки вирішили знизити видобуток. Це дозволило трохи приборкати надлишок пропозиції та підняти ціну. Проте наразі відсутні чіткі фактори, що могли б обумовити підвищення ціни. Особливо до минулого рівня.

Якщо ви думаєте, що “нафтові” часи в минулому - ви помиляєтеся. Дійсно, враховуючи темпи росту альтернативної енергетики та збільшення пропозиції, ціни на нафту вже навряд чи колись сягнуть рівня у $100 і тим паче $120 за барель. Однак цілковито списувати її з рахунків не варто, адже світова промисловість та економіка були зав'язані на неї занадто довго, щоб за короткий час перейти на альтернативні джерела. Тим паче, що останніх ще недостатньо для задоволення світових потреб у енергії. Ці часи ще тільки наближаються, хоча і дуже швидко. 
                                                            


 


Пов'язані новиниПодпишитесь на наши публикации
И еженедельно получайте идеи для развития Вашего бизнеса


« назад