Запекла конкуренція: стан українського фармринку в 2017 році

29 лист. 2017

Фармринок зростає кількісно та якісно

У 2016 році було продано близько 1 млрд упаковок лікарських засобів на суму 50,5 млрд грн ($1,98 млрд). У порівнянні з минулим роком, кількість проданих упаковок зросла на 5,7%, а грошей за них вдалося виручити на 21,9% більше. Але варто пам'ятати, що таке зростання у доходах частково пояснюється інфляцією, хоч її вплив і зменшився.


У першому кварталі 2017 року тенденція продовжилася — у порівнянні з тим самим періодом минулого року, продажі у натуральному еквіваленті зросли на 9% (до 497,665 млн упаковок), а у грошовому — на 16% (до 21,335 млрд грн). В середньому у квітні 2017-го українці купували ліки вартістю 56,3 грн за упаковку. Таким чином, в цьому році продовжився тренд не тільки на зростання продажів, а й на збільшення суми, яку українці готові викласти за ліки — споживач поступово повертається до препаратів середньої та вищої цінової категорії.


sale of medicines


Українські виробники перші за часткою продажів, але не за прибутками

Хоча за кількістю одиниць продукції українські виробники займають більшу долю ринку — 73%, — ніж іноземні, суттєва частка сировини для її виробництва все ще залишається імпортною. Це істотно підвищує ціну ліків, тому, щоб збільшити продажі, фармкомпанії активно вкладаються в рекламу — у 2015-му вони витратили на неї 7,2 млрд грн, а в 2016-му — вже 10,6 млрд грн, ставши одним із найбільших рекламодавців. При цьому, більшість грошей від продажів все одно отримують іноземні виробники — 63%.


Ukrainian productionСтурбованість вітчизняних виробників зрозуміла — новий порядок реєстрації іноземних ліків суттєво спростив отримання дозволу на їх ввезення та реалізацію — якщо ліки вже сертифіковано в інших країнах, він надається за скороченою процедурою, яка полягає у перевірці даних реєстрації у країні її отримання. Такий крок має знизити ціни на імпортні ліки та, відповідно, підвищить конкуренцію на ринку для його місцевих виробників.


the amount of advertising costs


Прибутки аптек стримуються державою

На фармринку наразі найскладніше доводиться аптекам: держава стримує їхні прибутки, встановивши максимальний рівень цін на деякі позиції. Крім того, обмежено і надбавку — вона може складати 5% та 15%. Таке регулювання пояснюється тим, що купівельна спроможність населення залишається низькою, тому держава намагається втримати ціну в доступних для більшості людей межах.  


В цілому, прогнозується, що в 2017 році фармацевтичний ринок зросте на 14-18% в грошовому еквіваленті, а в кількості проданих упаковок — на 2,9%.


Зростання купівельної спроможності населення та очікуване зниження ціни імпортних ліків разом зі здорожчанням імпортної сировини означають підвищення конкуренції для українських фармкомпаній. Щоб витримати її, варто зростати якісно — працювати над формуванням бренду як самих компаній, так і окремих препаратів, та підвищувати їх впізнаваність за допомогою ефективного маркетингу.


За матеріалами


 


Пов'язані новиниПодпишитесь на наши публикации
И еженедельно получайте идеи для развития Вашего бизнеса


« назад