Не для всіх: три спірних, але дуже модних лайфхаки з продуктивності

15 січ. 2018

У гонитві за підвищенням працездатності люди часом випробовують найекстремальніші методи. Залежно від індивідуальних особливостей людини, вони можуть або допомогти, або спричинити купу неприємностей. Щоб такі експерименти не вилилися в мандрівку по лікарям, спочатку добре подумайте, наскільки вони підходять саме вам, та адаптуйте їх під свої індивідуальні умови.

(Не) просинайтеся якомога раніше

Ранній підйом практикують такі топові менеджери, як Тім Кук та Річард Бренсон. Часто цей лайфхак поєднують з іншим — робити найскладніше у перші години бадьорості. Ідея полягає у тому, щоб виконати найважчу справу зранку і протягом дня більше про неї не турбуватися.


Зазвичай люди починають з радикальних кроків — прокидаються на декілька годин раніше звичайного, о п'ятій чи навіть о четвертій ранку, роблять фізичні вправи, швидко снідають і приступають до роботи. При чому перш за все виконують найненависніше завдання. З таким початком ви ризикуєте зіпсувати собі настрій на весь день, а через недосип більшість зусиль піде на те, щоб змусити себе працювати, а не на саму роботу. Очевидно, що вашого запалу вистачить ненадовго і він згасне вже наприкінці тижня. Через неочікуваний і сильний стрес організм повністю виснажується. У результаті єдине, що ви захочете робити на вихідних — це спати.


Зібратися з силами і встати рано — гарна ідея, якщо вам дійсно необхідно встигнути зробити те, що в інший час виконати просто неможливо. Проте не варто перетворювати це на стиль життя. Більшість людей потребує 7-8 годин сну для відновлення сил і працездатності, тому не намагайтеся продовжити робочий день за рахунок часу для відпочинку. Так ви тільки виснажите свій організм, і ефект буде повністю протилежним до бажаного.

(Не) голодуйте декілька днів поспіль

Наразі в Кремнієвій долині надзвичайно популярний фастинг — це повне утримання від їжі або істотне зменшення її споживання протягом певного періоду. Серед прихильників такого голодування чимало відомих управлінців. Наприклад, колишній СЕО Evernote Філ Лібін.


При голодуванні організм переходить у режим кетозу, виділяючи велику кількість кетонових тіл. Стверджують, що кетони допомагають почувати себе значно бадьоріше та ефективніше працювати. Проте науково користь від голодування не доведена, і максимум, про що можна казати, це про відсутність шкоди.


Переглянути свої харчові звички — правильне рішення. Проте не варто починати з радикальних кроків. Для початку з'ясуйте, що вам не варто вживати з медичної точки зору, і вилучіть це зі свого раціону. Потім включіть до нього ті продукти, які вам необхідно споживати в більшій кількості. Коли ви таким чином збалансуєте свій раціон, спробуйте дотримуватися правильного режиму харчування якомога довше. Експериментуйте з часом прийому їжі та її кількістю так, щоб завжди отримувати достатньо поживних речовин, встигаючи при цьому працювати. І тільки тоді, коли організм звикне до нового режиму, варто пробувати щось нове.


У випадку з фастингом, не варто одразу брати довгі дистанції — хоча трапляються екстремали, які можуть не їсти по три і навіть більше днів, найпопулярнішим терміном голодування є 1-2 дні. Крім того, почати з простого зменшення кількості калорій може бути кращою ідеєю. У будь-якому разі пам'ятайте, що довготривале голодування точно не приносить користі, а ефективність короткострокового не доведена.

(Не) займайтеся однією справою протягом години

Щоб зосередитися навіть на одній задачі впродовж дня потрібно багато сил. На заваді вам може стати її обсяг чи відсутність терміновості. Вирішувати великі завдання без суворих строків допомагає “година сили” — одна година на початку робочого дня, протягом якої ви максимально концентруєтесь на найскладнішій роботі.


Щоб цей спосіб підвищення продуктивності був дієвим, важливо дотримуватись трьох умов. По-перше, “година сили” має починатися тоді, коли ваша ефективність впродовж доби максимальна. Зазвичай це найперша година, коли ви тільки прийшли на роботу. По-друге, ви маєте бути сфокусовані лише на одній задачі. Жодних соцмереж, емейлів, телефонних дзвінків чи переговорів з колегами. Тільки ви і ваше завдання. По-третє, “година сили” має тривати тільки годину. Так ви не вийдете за рамки дедлайнів по інших проектах і не будете надто виснажені для наступних робочих завдань.


Часто люди бачать у лайфхаках чарівний спосіб легко змінити своє життя на краще. Проте насправді головні лайфхаки вже давно відомі — правильно харчуйтеся, висипайтеся та гуляйте на свіжому повітрі хоча б 15 хвилин на день. Коли ви нормалізуєте свій життєвий ритм, тоді можна почати експериментувати з його окремими складовими. Якщо ви вирішили це зробити, прислухайтеся до власних відчуттів, а не до порад лайф-коучів: те, що працює для керівників найвідоміших компаній, не обов'язково працюватиме для вас. 


Пов'язані новиниПодпишитесь на наши публикации
И еженедельно получайте идеи для развития Вашего бизнеса


« назад