
Зміни у переліку «низькоподаткових юрисдикцій» 2025. Вплив на ТЦУ та наслідки
27 грудня 2024 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, якою вніс зміни до Переліку «низькоподаткових юрисдикцій», затвердженого ним постановою від 27 грудня 2017 року №1045. Згідно з новими змінами, 41 держава (територія), включаючи, зокрема такі юрисдикції як: Ірландія, Кіпр, ОАЕ та Гонконг, виключені з цього Переліку. Натомість до нього додано 9 нових територій, зокрема: Американське Самоа, КНДР та Гуам.
Зміни набрали чинності з 1 січня 2025 року і стосуються операцій з контрагентами, що проводяться з початку цього року. Для операцій до 31 грудня 2024 року застосовується попередня редакція Переліку.
Важливість Переліку для цілей ТЦУ: Операції з контрагентами з Переліку можуть підпадати під правила ТЦУ, зокрема:
• вони можуть бути визнані контрольованими, навіть якщо контрагенти не є пов’язаними особами;
• необхідно збільшити фінансовий результат на 30% вартості реалізованих або придбаних товарів, робіт, послуг та необоротних активів; Ці обмеження можна уникнути, якщо довести, що умови операцій відповідають принципу «витягнутої руки» шляхом підготовки документації з ТЦУ.
Зміни сприятливі для платників податків, оскільки вони знижують адміністративне навантаження та нівелюють ризики під час операцій з компаніями, виключеними з Переліку, наприклад, з такими популярними юрисдикціями як ОАЕ та Кіпр.
Платникам податків вже варто розпочати проведення моніторингу та адаптації до нових умов, своїми силами або із залученням експертів, оскільки помилки у сфері ТЦУ можуть призвести до суттєвих негативних наслідків.